Дерек Принс
Откъси от книгата „Последната дума за Израел”
ЧИЯ Е ЗЕМЯТА?
Сега трябва да се изправим пред един от най-противоречивите въпроси на съвременната политика. Тя се върти около една сравнително малка област от земната повърхност, която по различно време в историята е била позната като Ханаанската земя, земята на Израел, Святата земя и Палестина. Част от тази област понастоящем се заема от съвременната държава Израел; останалата е окупирана от четири съседни арабски народи: Ливан, Сирия, Йордания и Египет. Тези арабски народи заедно с другите арабски народи в Близкия Изток по принцип са враждебни на Израел. Те продължават да отхвърлят претенциите на Израел към тази част на земята, която заема понастоящем; и дори по-ревностно отхвърлят всяка претенция към цялата област, която първоначално е била определена като земята на Израел.
Израел и тези народи продължават да представят претенции и аргументи, като изразяват различните си гледни точки, базирани на различни периоди от историята на земята. Съмнявам се дали има човешки съд днес, който да може да произнесе окончателно, авторитетно решение на всички тези претенции, приемливо за всички участващи групи.
Предвид на това аз ще се отнеса до един по-висш авторитет – Библията. За тези, които приемат авторитета на Библията, собствеността върху земята е определена ясно и неоспоримо.
Един стих от Писанията определя окончателната неотчуждаема собственост върху земята, както и върху всички други земи:
Господна е земята и всичко що има в нея; вселената и тези, които живеят в нея (Псалом 24:1).
Според правото на твореца, Бог притежава цялата земя и всичко в нея. Следователно разпределението, което Бог прави на коя да е част на земята, е достатъчно да определи нейният собственик. От цялата земя има само едно конкретно място, за което Бог има специални претенции: земята на Израел.
В няколко пасажа от Писанията Бог нарича тази земя „Моя земя”. Нека разгледаме само два от тези пасажи, като и двата се отнасят до ситуации, в които езически народи планират нещо свързано със земята и с народа, което е противно на волята на Бога.
Първо, пророчеството на Езекил е насочено към нападението на Израел от северната конфедерация на Гога и Магога в края на века. Самият Бог говори:
И ще излезеш против людете Ми Израел като облак, покриващ земята. Това ще бъде в послешните дни; и Аз ще те доведа против земята Ми, за да Ме познаят народите, когато се осветя в теб, Гоге, пред очите им (Езекил 38:16).
Вторият пасаж се намира в пророк Йоил. Отново говори Бог:
Ще събера всичките народи, та ще ги сведа в Йосафатовата долина и там ще се съдя с тях поради людете Си и наследството Си Израиля, когото разпръснаха между народите. Те си разделиха земята ми (Йоил 3:2).
Три пъти в тези пасажи Бог нарича Израел „Мои люде”, и два пъти нарича земята им „земята Ми”. Оттук виждаме, че Бог предявява специални претенции към земята на Израел. Той е особено настойчив за претенциите, когато неприкосновеността на земята се оспорва от езическите народи.
ВЕЧЕН ЗАВЕТ
Като абсолютен собственик на тази земя Бог според суверенния Си избор я е дал на една определена група от хора, т.е. на Авраам и неговите потомци. В Битие Бог разкривва това суверенно решение на Авраам:
И ще утвърдя завета Си между Мен и теб, и потомците ти след тебе през всичките им поколения за вечен завет, че ще бъда Бог на теб и на потомството ти след теб. На теб и на потомството ти след теб ще дам за вечно притежание земята, в която си пришелец, цялата Ханаанска земя; и ще им бъда Бог (Битие 17:7,8).
Езикът употребен тук, е настойчив и недвусмислен: цялата земя е дадена за вечно притежание на Авраам и неговите потомци. По-нататък в последвалата история на книгата Битие земята е дадена на потомците на Авраам – по-конкретно на Исаак и Яков.
Божието обещание към Исаак се намира в глава Битие 26:3,4:
Остани в тази земя и Аз ще бъда с теб и ще те благословя, защото на тебе и на постомството ти ще дам всички тези земи, в утвърждение на клетвата, с която се заклех на баща ти Авраам; и ще умножа потомството ти като небесните звезди и ще дам на потомството ти всички тия земи; и в твоето потомство ще се благословят всичките народи на земята.
На два пъти в тези стихове Бог използва фразата всички тия земи. Множественото число включва всички различни области, които съставляват цялостното наследство.
По-нататък Бог обещава земята на Яков в глава 35:11,12:
Бог му рече още: Аз Съм Бог Всемогъщий; плоди се и размножавай се. Народ, даже редица народи ще произлязат от тебе, и царе ще излязат от чреслата ти; и земята, която дадох на Авраам и Исаак, на тебе ще я дам; и на потомството ти след тебе ще дам земята.
Когато поставим тези три пасажа от Битие един до друг, става явна потомствената линия, по която земята е обещана. Тя е обещана първо на Авраам, после на Исаак, после на Яков, а след това и на потомците на Яков. Колективното име, дадено на народа, произлязъл от Яков, разбира се, е Израел.
Това откровение за Ханаанската земя, или Израел, е обобщено в един кратък пасаж в Псалом 105:7. Псалмистът започва пасажа, като заявява, че Бог утвърждава Своите съдби – т.е.суверенното решение на Неговата воля – във всяка част от земята:
Той е Господ нашият Бог, Чиито съдби са по цялата земя.
От това въвеждащо изречение псалмистът преминава към изброяване на определени съдби или решения на Бога във връзка с Ханаанската земя:
Всякога помни завета Си; словото е заповядал да стои за хиляда поколения, което изговори на Авраама, и клетвата, с която се закле на Исаак, която утвърди на Якова за закон, на Израиля за вечен завет. Като рече: На тебе ще дам Ханаанската земя за дял на наследството ви ( Псалом 105:8-11).
Псалмистът набляга на два важни момента. Първо, той не оставя съмнение относно потомствената линия, чрез която е дадено обещанието на земята. То е от Авраам на Исаак, на Яков, на Израел. Второ, псалмистът използва всички възможни разбираеми библейски термини, за да установи свещената непроменима природа на Божието посвещение към Авраам и неговото потомство. Той говори за „завета Си” и за „словото”, което е заповядал, за „клетвата, с която се закле”. После говори за закон и накрая за „вечен завет”.
Какъв убедителен списък от думи, обозначаващи Божието неизменно посвещение: завет, слово, заповед, клетва, закон и накрая, вечен завет! Не познавам друг пасаж, в който Писанието да говори с по-голямо или по-силно ударение от това. И цялото това ударение се върти около един въпрос: собствеността върху Ханаанската земя.
Освен Псалом 105, именно пророческите пасажи, предсказващи възстановяването на Израел в последно време, много често наблягат на собствеността на Израел върху земята. С други думи, библейското ударение върху правото им на земята не намалява, а всъщност нараства с времето. Някои от пророческите пасажи, които вече разгледахме, потвърждават това:
Защото, ето идат дни, казва Господ, когато ще върна от плен людете Си Израил и Юда, казва Господ; и ще ги върна в земята, която дадох на бащите им, и ще я владеят (Еремия 30:3).
Бог говори първо за „людете Си Израел и Юда”; после за „земята, която дадох на бащите им и ще я владеят”. Само една земя отговаря на това описание.
След това нека да поставим други два стиха от Езекил 36 един до друг:
Сине човешки, когато Израелевият дом живееха в земята си, те я оскверниха с постъпките си и с делата си; техните постъпки бяха пред Мене отвратителни като нечистотата на отлъчена жена (стих 17).
В началото, когато Израел заемаше земята преди първия им плен, макар че те я бяха осквернили, Бог все още я наричаше „земята им”.
По нататък Той казва:
Защото ще ви взема изсред народите и ще ви събера от всички страни, и ще ви доведа в земята ви (стих 24).
Когато Бог обещава да върне Израел в земята в края на века, Той все още я нарича „земята ви”. В Божиите очи собствеността на земята не се е променила, нито ще се промени занапред. Той я даде на Авраам и неговите потомци с вечен завет.
Накрая, нека се върнем накратко в Амос:
И те няма вече да бъдат изтръгнати от земята, която им дадох, казва Господ, твоят Бог (Амос 9:15).
Тук отново Бог говори за възстановяването на Израел в последно време в „земята им”. Нещо повече, Той обещава, че те никога вече няма да бъдат изкоренени. Това обещание, дадено преди почти 3000 години, не се влияе, нито се променя от нарастващата мощ на арабските нации днес, нито от тяхната решимост да унищожат Израел. Напротив, съвременното умножаване на проблемите и свирепата опозиция към Израел ни показват защо Бог в Своето предузнание Си е дал труда да подчертае неизменното право на Израел на земята.
ИЗРАЕЛ И ВСИЧКИТЕ НАРОДИ
Защо Бог говори в Своето Слово толкова често и с такова ударение за собствеността на тази сравнително малка земя? Първо и преди всичко, понеже е Бог, Който пази завета Си и иска целият свят да го знае.
Вярвам обаче, че има и друг важен принцип тук, който е изложен от Моисей във Второзаконие:
Когато Всевишният даваше наследство на народите, когато разпръсна Адамовите потомци, постави границите на племената според числото на израилтяните (Второзаконие 32:8).
Бог не е оставил на съдбата да определя мястото, което всеки народ ще обитава. Той е определил мястото на заселване за всяка част от човешката раса.
Когато Бог разпредели съответните области на народите, откъде започна? Моисей ни казва тук: от земята, която определи на Израел. Първо, Той избра наследството на Израел; после определи наследството и на другите народи според това на Израел. Земята, определена за Израел, се определяше от броя на населението, което Бог възнамеряваше да достигнат в крайна сметка.
В Новия Завет това откровение се потвърждава от едно забележително изявление, направено от апостол Павел в речта му към атиняните:
Направил е от една кръв всички човешки народи да живеят по цялото лице на земята, като им е определил предназначени времена и пределите на заселищата им (Деяние на апостолите 17:26).
Виждаме, че Бог е определил не само къде ще живеят народите, но и кога ще се заселят там. И Божиите дела с всички други народи се въртят около Божиите дела с Израел и наследството, коетоТой е определил за тях. Израел е както изходната точка, така и центърът.
И за да ви илюстрирам какво се има предвид, позволете ми да използвам една проста притча от ежедневието. Представете си, че си обличам костюм от три части с елече. Елечето има пет копчета. Като закопчавам елечето, аз правя грешка, така че най-горното копче влиза във втория илик. Какъв ще бъде резултатът? Проблеми по целия път надолу! Всяко друго копче ще бъде в погрешния илик и когато стигна до долу, ще имам още едно копче, без да има за него илик.
Сега приложете тази илюстрация за народите по земята. Израел е първото копче. Ако Израел не е в правилния „илик”, тогава ситуацията във всяка друга нация на земята няма да бъде наред.
Това откровение от Божието Слово е жизнено важно практическо приложение за хората от всички други нации. Когато разгледаме Божия план за Израел, не можем да се дръпнем настрана, като граждани на други земи и да кажем: „Съдбата на Израел не ни засяга”. Всъщност добруването на всеки народ е заложено на карта. Докато Израел не влезе в пълното си наследство, другите народи не могат да се радват на благословенията, които Бог е приготвил за тях.
ИДЕНТИФИЦИРАНЕ С БОЖИЯТА ВОЛЯ
През годините, когато съм се молил за ситуацията в Близкия Изток и съм размишлявал върху нея в светлината на Божието Слово, съм намирал утеха и насока от едно кратко изявление в Новия Завет: „…а който върши Божията воля, пребъдва до века” (1Йоан 2:17).
Това е едно ясно обещание за пълна и постоянна сигурност. За да се възползваме от него, трябва да направим две стъпки. Първо, трябва да открием Божията воля, според както е разкрита в Писанията. После, с твърдо решение на своята воля, трябва да се идентифицираме с Божиите цели, както за личния ни живот, така и за събитията в световната история, които се случват около нас.
И така, като се идентифицираме с Божията воля, животът ни се напоява със самата природа на Божията воля – нейната непоклатимост и неустоима сила. Тези качества не са застрашени от безпорядъка в света около нас или от привидните катастрофи, които крещят от световните информационни средства. Не можем да бъдем повлияни и от безотговорните изявления и действия на арабските политици, та дори и от лидерите на Израел.
Едно нещо е сигурно: Бог ще изпълни предварително определения Си план за всички народи, според както е разкрит в Писанията. Веднъж щом се изправим пред откровението за Божията воля, решението, което се изисква от нас не се променя в зависимост от расовия или религиозния ни произход. Независимо дали сме евреи или араби, африканци, азиатци или американци, от нас се изисква да се отречем от всякакви планове или предубеждения, противни на Божията воля; а след това да намерим нашето определено място в изпълнението на Божия план. Разбира се, подробностите от Неговия план ще са различни за различните народи, както и за отделните хора. Ние не сме изпълнители на една и съща роля. Бог има конкретно място и функция за всеки народ, както видяхме. Мирът и хармонията могат да дойдат на земята, само когато народите се преклонят пред суверенното решение на Бога. След това всяка нация ще бъде свободна да намери съответното си място и да изпълни определената си функция.
Подробностите на плана се различават, но основният въпрос не се различава както за отделните хора, така и за народите; и той е следният: покорство на изявените Божии цели. Тук имаме само две алтернативи: покорство или непокорство. Решението пред всички нас е обобщено от апостол Павел с характерната му логика:
Който ще въздаде на всеки според делата му: вечен живот на тия, които с постоянство в добри дела търсят слава, почест и безсмъртие; а пък гняв и негодувание на ония, които са твърдоглави и не се покоряват на истината, а се покоряват на неправдата; скръб и неволя на всяка човешка душа, която прави зло, първо на юдеина, после на гърка, а слава и почест, и мир на всеки, който прави добро, първо на юдеина, после на гърка. Понеже Бог не гледа на лице (Римляни 2:6-11).
ОСЪЖДАНЕТО НА НАРОДИТЕ
От многото библейски пасажи, които разгледахме, изплува Божият план за края на века с голяма яснота. Чрез пророческото Си Слово Бог изявява на всички народи, че възнамерява да събере Израел в земята им и да ги възстанови до Своето благоволение. Той изявява и че ще се намеси с осъждение към тези народи, които угнетяват Израел или упорстват срещу Божиите цели за тях.
Въпросите, които се изправят пред всичките народи, са ясно заявени в Йоил:
Защото ето, в ония дни и в онова време, когато върна Юдовите и ерусалимските пленници, ще събера всички народи и ще ги сведа в Йосафатовата долина… (Йоил 3:1,2).
Тук, както двете страни на една монета, пророкът определя двата противоположни аспекта на Божието действие с народите в края на тази ера: милост и възстановяване за Израел; но осъждение на всички народи, които се противопоставят и потискат Израел и предявяват претенции за юрисдикция над земята на Израел.
Мястото, определено за осъждение, е наречено „Йосафатовата долина”. Това е действително място, но името носи и символично значение, тъй като Йосафат означава „Господ съди”.
В същата глава на Йоил Бог споменава още два пъти тази долина на осъждение:
Нека станат народите и дойдат в Йосафатовата долина, защото там ще седна да съдя всичките околни народи (стих 12).
Множества, множества в долината, където ще бъде отсъдено за тях, защото близо е денят Господен в долината, където ще се даде присъдата ( стих 14).
ДОЛИНАТА НА РЕШЕНИЕТО
Виждаме, че тази „Йосафатова долина на Божието осъждение” е и „долината, където ще се отсъди за тях” или долината на решение. Какво трябва да разбираме от тази фраза. За мен тя описва една долина, в която Бог ще принуди всичките народи да влязат поради натиска на световните събития. Веднъж щом влязат в нея, те няма да могат да си тръгнат, докато не вземат решение. Решението ще бъде единственият изход.
Решението, което се изисква от всички народи, ще бъде просто. Те трябва или да се подчинят на Божието Слово, или да го отхвърлят. Подчинението ще изисква да се присъединят към разкритите цели на Бога за Израел. Противопоставяне на Божиите цели за Израел ще представлява отхвърляне на Неговото Слово и неизбежно ще донесе осъждението, за което Той предупреждава.
Много други пророчески пасажи от Писанията по подобен начин показват, че в края на тази епоха Бог ще съди народите въз основа на тяхното отношение към събирането на Израел и заедно с него възстановяването в земята им и в града Ерусалим.
Има цяла серия от свързани стихове в Исая 60 глава:
Вдигни наоколо очите си и виж: те всички се събират, идват при теб;синовете ти ще дойдат отдалеч и дъщерите ти ще бъдат носени на ръце (стих 4).
Чужденците ще съградят стените ти и царете им ще ти служат (стих 10).
Защото онзи народ и царство, които не биха ти служили, ще загинат; онези народи дори съвсем ще бъдат съсипани (стих 12).
Ония, които са те угнетявали, ще дойдат наведени пред теб. И всички, които са те презирали, ще се поклонят до стъпалата на краката ти и ще те наричат град Господен, Сион на Святия Израилев (стих 14).Вместо това, където ти беше оставен и намразен, така че никой не минаваше през тебе, Аз ще те направя вечно величие, радост за много поколения (стих 15).
Първо трябва да определим историческия контекст на това пророчество. Стих 4 използва думи, подобни на много други картини на събирането на пръснатия Израел в земята им. После, в стих 14, пророкът използва конкретното название Сион. В същия стих фразата Ония (синовете на тия – букв. Пр. ), които са те угнетявали, говори за наследниците на тези народи, които са преследвали Израел.
И отново в стих 15 изявлението ти бе оставен и намразен, така че никой не минаваше през теб съвсем ясно описва Израел и града Ерусалим през периода на опустошението им.
Всички стихове по-горе не оставят съмнение, че този пророчески пасаж се отнася до Сион – название, което се отнася предимно до града Ерусалим и в по-широк смисъл – до земята и народа на Израел.
С това предвид сега можем да изследваме стиховете в средата на цитирания пасаж – стихове 10 и 12. И двата показват отношението и отклика, който Бог изисква от всички управници и народи към възстановяването на Израел и Ерусалим. Стих 10 представя това от положителния аспект: „Чужденци ще съградят стените ти и царете им ще ти служат”. Стих 12 представя същата тази истина от негативен аспект: „Защото онзи народ и царство, които не биха ти служили, ще загинат; онези народи дори съвсем ще бъдат съсипани”.
Така Израел е „вододелът”, разделителната линия между народите. Управителите и народите ще определят своята съдба според начина, по който откликват на това, което Бог върши за Израел.
В известна степен това се е потвърдило много пъти в историята. През 15 и 16 век например, Испания е била доминиращата нация в Европа, с високо ниво на култура, мощна армия и флота и империя, която се простирала в двете полукълба. За не повече от век след като всички евреи бяха изгонени от нейните територии, Испания западна до бореща се второкласна сила.
От лични спомени и наблюдения мога да кажа, че същото се случи и с родината ми – Великобритания. Британия излезе победителка от две световни войни, като запази империя, която бе вероятно най-голямата в човешката история. Но през 1947-48 г. като държава, носителка на мандат върху територията на Палестина, Британия се противопоставяше и се опитваше да пречи на раждането на Израел като суверенна нация.
Точно от този момент в историята Британската империя премина през етап на упадък и разпадане, толкова бърз и тотален, че не може да се припише само на съответните политически, военни или икономически фактори. Днес, по-малко от поколение по-късно Британия, както Испания – изгуби световното си превъзходство.
Начинът, по който Бог работи с народите по въпроса на Израел, илюстрира един основен принцип, който лежи в основата на действието Му с човечеството като цяло. Когато Бог се занимава с човека, Той не слиза от Своя трон и не се изправя пред всеки един човек Лично. По-скоро Той се изправя пред човека индиректно чрез Своето Слово. По този начин нашият отклик на Божието Слово става отклик към Самия Бог – макар че ние самите може да не го признаваме.
Това е било така от самото начало на човешката история. Когато Бог е поставил Адам в градината, Той не останал там постоянно да присъства лично и да следи поведението му. По-скоро, от този момент нататък Бог бил представян от словото, което остави на Адам: „Ти си свободен да ядеш от всяко дърво в градината; но не трябва да ядеш от дървото на познанието на доброто и злото, защото когато ядеш от него, със сигурност ще умреш” (Битие 2:16,17).
Когато Адам не се покори на това слово от Бога, последствията бяха същите, каквито биха били, ако той не бе се покорил в лицето на Бога. Отхвърлянето на Божоето Слово беше еквивалентно на отхвърлянето на Бога, ако присъстваше лично.
Същият принцип се повтаря много пъти в процеса на работа на Бога с Израел. В един момент например Бог говори на цар Саул чрез пророк Самуил, като му заръча да извърши осъждение върху амеличаните. Когато Саул не успя да изпълни цялата заръка, Самуил му каза: „…Понеже ти отхвърли словото на Господа, то и Той отхвърли тебе да не си цар” (1 Царе 15:23).
Това, че Саул отхвърли Божието слово чрез пророка Самуил, беше все едно да отхвърли Самия Бог. Това му струваше трона и в крайна сметка – живота.
Когато Бог застане пред някой човек или народ чрез Словото Си, Самият Той избира въпроса, върху който да се съсредоточи. При Адам това беше плодът на дървото. При Саул беше изпълнение на осъждение над амеличаните. Какъвто и да е въпросът, зад него стои Божието върховно изискване на подчинение и покорство на Словото Му.
Така е и с осъждението на народите. Самият Бог е избрал въпроса: възстановяването на Израел. Изглежда, сякаш като се съсредоточава върху Израел, Бог нарочно е избрал един народ, който очевидно е слаб и който е бил настойчиво отхвърлян от други народи. По този начин решението, което всеки народ вземе относно Израел, не трябва да бъде замъглявано от евентуални съображения за неотложност или материален личен интерес.
Така остава само една неизменна и достатъчна причина народите да вземат страната на Израел: Бог ясно е открил в Словото Си, че възнамерява да възстанови Израел и изисква от всички други народи да сътрудничат на целите Му. Всяка нация, която отхвърля това откровение от Божието Слово, в крайна сметка отхвърля Самия Бог и трябва да си понесе последствията.
ОВЦЕТЕ И КОЗИТЕ
Принципът за осъждение на народите, разкрит тук, не е ограничен до Стария Завет. В Новия Завет Исус Сам разкрива, че когато Той се върне в слава като Цар, за да установи Своето Царство, ще съди народите според същия принцип.
В Матей 25 Той описва живо осъждението, което ще се осъществи тогава. В тази притча – която по-точно е пророчество – Исус използва сравнението с овчар, който разделя овцете от козите си. Въпросът, който трябва да се разреши на този съд, е: Кои народи ще бъдат считани за достойни да заемат своето място в Царството, което Исус изгражда и кои народи ще бъдат изключени от него?
Исус поставя народите „овце” от дясната Си страна и ги кани в Своето Царство с думите: „Елате, вие благословени от Моя Отец, наследете царството, приготвено за вас…” (стих 34).
От лявата Си страна поставя народите „кози”, като ги изолира от Царството с думите: „…Идете си от Мен, вие, проклети, във вечния огън…” (стих 41).
Принципът, според който „овцете” са отделени от „козите”, е прост: начинът по който са се отнасяли към братята на Исус. Народите „овце” са им показвали милост, където са ги срещали в положение на нужда – когато са били гладни, жадни, чужденци, голи, болни или в затвора. В подобни ситуации, за разлика от тях народите „кози” не са успели да им покажат милост.
И в двата случая Исус заявява, че начинът, по който тези народи са се отнасяли към братята Му, се счита като начин, по който са се отнасяли със Самия Исус. Милост, показана към тях, е милост, показана към Него; и милост непоказана към тях, е милост, непоказана към Него. Следователно от тук става ясно, че народите определят собствената си съдба по начина, по който се отнасят към братята на Исус.
Новият Завет ни разкрива, че братята на Исус спадат в две категории: тези, които са свързани с Него чрез плът и кръв; и тези, които са свързани с Него като посветени ученици. В определен момент в служението Му Той погледна към учениците, насядали около Него, и каза: „…Ето майка Ми и братята Ми! Защото, който върши Божията воля, той ми е брат, и сестра, и майка” (Марк. 3:34,35). Така Исус включва всичките истински ученици в Своето семейство.
Той обаче не изключваше тези, които са Му роднини по плът и кръв. Исус продължава през вечността да бъде: „…Лъвът от Юдовото племе, коренът Давидов…” (Откровение 5:5). Той завинаги е свързан със семейството на Давид и племето на Юда и все още пази Своята самоличност, която Го свързва с еврейския народ.
И така, братята на Исус, споменати в картината на овцете и козите, може да включват и християните, и евреите. С това разбираме, че принципът на разделянето между овцете и козите се прилага директно за периода, в който ние живеем сега. Всички елементи от ситуацията, която Исус описа, са вече налице в съвременната световна политика..
Два аспекта от тази ситуация са особено важни. Първо, най-противоречивият въпрос, ябълката на раздора в световната политика днес, е държавата Израел. Противопоставянето на Израел се оглавява от мюсюлмански блок от нации, които не само отказват да признаят съществуването на Израел, но дори са посветени на унищожението му.
Тези народи са носители на повече влияние, отколкото биха имали при нормални обстоятелства, тъй-като контролират главния дял от световните запаси на нефт, от който всички съвременни нации са зависими.
Мнозина имат малка или никаква представа обаче за истинското отношение на исляма към християнството… В нации, доминиращи от исляма, почти е невъзможно да се намери процъфтяваща християнска църква.
Сред целия този антихристиянски натиск обаче пророческото слово на Бога продължава да определя курса на историята. Макар, че ислямът и комунизмът се борят против Божието Слово, всъщност без да знаят те са инструменти за неговото изпълнение. Като огромни ножици те действат по света, като карат християните и евреите да вървят заедно. По този начин те помагат да се сложи край на вековното разделение между „братята на Исус” – тези родени по Дух, и тези, родени по плът.
Изправени пред тези силни общи врагове, християните и евреите са принудени да преоценят своето отношение един към друг. Вместо да се съсредоточават върху точките, които са ги разделяли толкова дълго, те започват да наблягат на многото елементи от общото им духовно наследство.
Мощното духовно обновление, което докосва християнската църква по целия свят, кара християните с най-различен произход да се върнат към първоначалния си библейски произход. Така те откриват, и често са изненадани, че и в Стария, и в Новия Завет техният произход е еврейски.
Държавата Израел, от друга страна, изправена пред предателството на много от бившите й политически съюзници, започва да разбира – с точно толкова учудване – че най-здравите и влиятелни приятели днес се намират сред вярващите в Библията християни по целия свят.
По този начин се определят линиите за последния конфликт, който ще въведе Божието Царство на земята. Божествено определените представители на това Царство – както християни, така и евреи, откриват, че застават един до друг. Всичките сили, които се противопоставят на Божието Царство, се нареждат срещу тях.
Конфликтът се простира до две царства – естественото и духовното. Християните са призвани да играят своята роля главно в духовното царство. …В естествената област конфликтът се съсредоточава главно върху земята и народа на Израел.
СЦЕНАТА Е ПОДГОТВЕНА
На сцената на човешката история, последните фази от конфликта са описани в трите заключителни глави от Захария. В първата от тези три глави – Захария 12:1 – Господ се представя като всемогъщ и вездесъщ:
Господното слово, изявено за Израел: Така казва Господ, Който простря небето и основа земята, и образува в човека духа му.
Тук Господ дава две причини, поради които Той може да контролира, и да предсказва курса на историята. Първо, Той е Творец на небесата и земята, който продължава да контролира всичко, което е сътворил. Второ, Той образува духа на човека в него; Той знае мислите и намеренията на всички хора. Никой човек или нация не могат да съставят план, който да е скрит от Господа.
Новият Завет по същия начин изявява Божието всезнание и го представя като функция на Неговото Слово:
Защото Божието слово е живо, деятелно, по-остро от всеки меч, остър и от двете страни, пронизва до разделяне душата и духа, ставите и мозъка и издирва помислите и намеренията на сърцето. И няма създание, което да не е явно пред Бога; а всичко е голо и разкрито пред очите на Този, пред Когото има да отговаряме (Евреи 4:12,13).
Авторът продължава Божието Слово като духовен рентген, който отчита всичко, което е вътре в човека. Логично е тогава, че същото Слово на Бога, което открива най-вътрешните мисли на човека, може и да предскаже как той ще се държи в дадена ситуация.
Като се връщаме отново на Захария 12 глава, виждаме как Бог подрежда сцената за последния конфликт:
Ето, Аз правя Ерусалим омайна чаша за всички околни племена; и това ще бъде и за Юда в обсадата против Ерусалим (стих 2).
Главният въпрос, около който в крайна сметка се върти конфликтът, според пророка, е градът Ерусалим – което съответства на съвременната ситуация в световната политика. През 1947 г., когато ООН гласуваха за разделяне на Палестина, те предложиха Ерусалим да се обяви за интернационален град. В последвалите боеве обаче евреите запазиха контрол над западната част на града, а Йордания си прибави източната част, включително Стария град и областта на храма.
После, в шестдневната война през 1967 г. Израел получи контрол над целия град и по-късно обяви Ерусалим за „вечна столица” на държавата Израел. Всеки, който е запознат с вътрешните убеждения на евреите, може да се обзаложи, че едно нещо е сигурно: Израел никога няма доброволно да предаде контрола върху Ерусалим.
Захария продължава да описва реакцията на „околните племена”. Те, разбира се, са всичките мюсюлмански народи от Блозкия Изток. За тях Ерусалим под еврейски контрол е станал „омайна чаша”.
Ерусалимската Библия превежда тази фраза „опияняваща чаша” – питие, което е толкова опияняващо, че народите, които го вкусят, вече не могат да владеят действията си. Те повече не могат да действат рационално, както хора, които са пияни или дрогирани.
Тази опияняваща съставка вече действа между мюсюлманските народи. Тя дори може да се определи като „демоничен фанатизъм”. Тя е предизвикала отношения и речи, които са толкова крайни и омразни, че не могат да се считат за напълно рационални.
Съставката е придизвикала призив, отправян от различни мюсюлмански лидери и нации за обединен джихад – или свята война – да си възвърнат Ерусалим от еврейския народ. Досега обаче безкрайните разправии на мюсюлманските народи са ги спирали да се обединят ефективно, за да извършат целта си.
В картината, която описва Захария, конфликтът за Ерусалим е поставен в контекст на обсада: „ И това ще бъде и за Юда в обсадата на Ерусалим”.
Когато аз бях в Ерусалим през 1947-48 г. станах свидетел на това, което смятам, че беше началото на изпълнението на това предсказание. Както еврейската част на Ерусалим, така и еврейското общество (това е Юда) за известно време бяха обсадени от околните араби. Въпреки че останах с впечатлението, че това не беше окончателното изпълнение на предсказанието на Захария, Бог го използва, за да ме накара да разбера колко близо е самото изпълнение.
РАЗРАСТВАНЕ НА КОНФЛИКТА
В Захария 12:3 пророкът продължава и описва разрастването на конфликта:
В онзи ден ще направя Ерусалим тежък камък за всички племена; всички, които се натоварят с него, ще се смажат.
В стих 2 пророкът говори само за „всичките околни племена” – т.е. арабските държави в Близкия Изток. За тях Ерусалим е „омайна чаша”. Тук, в стих 3, Захария продължава по-нататък като включва „всичките племена” по земята. За тях Ерусалим ще бъде „утегчителен камък” и всеки, който се опита да го премести, ще се смаже.
През 1947-48 г. гледах как Британското временно управление се опитваше да премести този камък, но точно както Захария е предсказал – те се смазаха. Най-накрая те поставиха този „утегчителен камък” в нозете на Обединените нации. Всяка друга езическа сила, която се опита да премести камъка, ще понесе същата съдба. Ерусалим е „градът на Великия Цар” (Матей 5:35). Само Царя може да разреши проблемите на Своя град и да му даде истински и траен мир.
В светлината на настоящата свeтовна ситуация не е трудно да се напише сценарий, кулминацията на който е, че „против него ще се съберат всичките народи на света”. Всъщност няма да са повече от три сцени.
Сцена1: Мюсюлманският блок в Обединените нации, заедно със съюзниците си правят предложение да направят Ерусалим международен град. Съвсем вероятно е йерархията в римокатолическата и източноправославната църква – вероятно и англиканската цъква – да подкрепят това предложение.
Сцена2: Събранието на Обединените нации приема предложението и се съгласява да използва военна сила, ако е необходимо, за да стане това. Израел отхвърля предложението.
Сцена 3: Обединените нации издигат представителна военна сила и пристъпят към Израел от една от съседните арабски територии, като обсаждат Ерусалим. По този начин „всичките народи” по земята посредством представителите си ще се „съберат против Ерусалим”.
Както стоят нещата в съвременната политика, първата „сцена”, очертана по-горе, може да се изиграе само за няколко дни. След това ще са нужни само няколко седмици, за да станат следващите две сцени свършен исторически факт. Не казвам непременно, че историята ще последва точно този курс, който очертах. Намерението ми е просто да насоча вниманието ви върху факта, че може вече да сме на прага на събитията, предсказани тук от Захария или близо до тях.
Понастоящем тези пророчества от Захария – и много подобни пророчества от различни места на Библията – изпълняват три важни функции. Първо, те ни посочват много ясно принципната посока, в която световните събития се движат. Второ те ни помагат да се присъединим към изпълнението на Божиите предварително начертани цели. Трето, те ни предупреждават, че кулминацията на века може да е много близо.
КУЛМИНАЦИЯТА
За последната драматична кулминация от пророчествата на Захария относно Израел и Ерусалим трябва да отворим на глава 14:2:
Защото ще събера всичките народи на бой против Ерусалим; градът ще бъде превзет, къщите ще бъдат обрани, а жените – изнасилвани, и половината от града ще отиде в плен; а останалият народ няма да бъде изтребен от града. Тогава Господ ще излезе и ще воюва против онези народи, както когато воюва в ден на бой. В онзи ден краката Му ще застанат на Елеонският хълм, който е срещу Eрусалим на изток; и Елеонският хълм ще се разцепи по средата на изток и на запад, така че ще се образува голяма долина, като половината на хълма се оттегли на север и другата му половина – на юг… И Господ моя Бог ще дойде и всичките святи ангели с Него.
По всяка вероятност този пасаж описва крайният резултат от събирането на всички народи против Eрусалим, което за първи път се споменава в Захария 12:3. Изглежда разумно да поставим тези събития в периода, описан от Еремия:
Горко! Защото велик е онзи ден, подобен на него не е имало; именно той е време на утеснениeто на Яков; но ще бъде избавен от него (Еремия 30:7).
Моята цел е не да изследвам всички подробности, описани толкова живо тук. Достатъчно е да се каже, че кулминацията ще дойде чрез директна лична намеса на Самия Господ.
Божиите хора в Новия Завет продължават да очакват тази славна кулминация. Във 2 Солунци например, Павел гледа напред към същото събитие:
…Когато се яви Господ Исус от небетo със Своите силни ангели…когато дойде в онзи ден, за да се прослави в Своите светии и да се покаже чуден между всички повярвали ( 2 Солунци 1:7, 10).
В Откровение 22:13 Исус се представя като „алфа и омега” на цялата история. Като алфа Той е дал ход на историята. След това други личности и посредници са играли различни роли. Но когато дойде краят, отново Исус ще се яви като омега и ще доведе историята до божествено определения завършек.
При този завършек разединените потоци на историята ще се съединят отново. Невидимото ще стане видимо; духовното ще се слее с естественото. Пророчеството ще стане история. Писаното слово от Писанията ще се съедини с личното Слово – изявения Господ. Тяхното сливане ще осъществи пълното и последно изпълнение на последната дума за Близкия Изток.
В тази заключителна сцена всички актъори в драмата на установяване на Божието царство на земята се събират на сцената. Същата сцена, върху която се е разиграла всяка предишна криза от същата драма: Ерусалим и хълмовете около него. Ангелски множества, прославени светии и оцелелият остатък от Израел ще заемат съответните си места.
Но централната фигура, която грее по-ярко от всички останали и която ги събира около Себе Си, е тази на Месията, Царят.
Така небето ще осъществи изповедта, която всеки ортодоксален евреин е държал през вековете – дори на път към мъченическия кол или газовата камера: „Вярвам със съвършена вяра в идването на Месията: и дори да се забави, аз още ще го чакам всеки ден да дойде”.
Така небето ще отговори на молитвата на възрастния апостол Йоан на остров Патмос – молитвата, която се повтаря като ехо от всеки истински християнин – в края на Новия Завет:
Амин! Ела Господи Исусе!
Книгата е преписана според превода на първото й издание на български език – 1999 г.
Благодарим на Derek Princе Ministries и специално на Марк Девито, зa разрешението им да публикуваме откъси от книгата на Дерек Принс „Последната дума за Близкия Изток” на този уебсайт.